İran Gmail'i Niçin Yasakladı?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

İran Gmail'i neden yasakladığını açıklarken öyle bir itirafta bulundu ki!

İranda süren iç karışıklıklar teknoloji dünyasında da büyük yankı uyandırıyor. Geçenlerde Gmail ve diğer google sunucularına bağlantıları devre dışı bırak İran, kısa bir süre içinde dönmüşe benziyor. Çok tartışılan anti-İslam propogandasına sahip olduğu iddia edilen amatör bir filmin youtube'da paylaşıma açılması sonucu İran'daki internet kullanıcıları Gmail veyahut Google üzerinden arama yapamaz hale getirilmişti.

Fakat Gmail hesaplarının engellenmesi üzerine öyle bir tepki toplandıki, İran parlamentosu bile bu konu üzerinde tartıştı. Bir internet sitesinde yayınlanan bir habere göre meclis üyelerinden Hossein Garousi konu hakkında telekom başkanı Reza Taqipour ile görüşmeye niyetlendi.

Meclis üyesinin tehditle karışık bu tavrı üzerine daha fazla riski üzerine alamayacağını söyleyen İran hükümetiyse, Gmail üzerinde bulunan engellemeyi hemen kaldırdı. Komite grubundan bir kişinin hükümet tarafından gönderilen emir üzerine yaptığı açıklama ise ilginç oldu ; "Biz aslında sadece YouTube'u engellemek istemiştik. Fakat istemeden de olsa Gmail hesaplarına girişi de engellemişiz..."

İran yıllardır İslam karşıtı görüntüler sergilenmesine izin veren bütün siteleri engellemeye devam ediyor ve bu durum öyle görünüyor ki daha uzun süre böyle devam edecek ve karışıklıklara neden olacak gibi.

İSTATİSTİKLER

Bugün44
Dün142
Bu ay3996
Bugüne kadar2201336