Microsoft Veri Merkezleri

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Microsoft kendi dahili ihtiyaçları için kullandığı çok sayıda uygulama, harici olarak müşteri ve iş ortaklarına sunduğu tüm servislerin altyapısı için veri merkezlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu veri merkezleri Microsoft’un dünya çapındaki ölçeğine uygun olarak tasarlanmakta, uygulanmakta ve işletilmektedir.

Microsoft, kendi veri merkezlerinde güvenlli ve sürekli yapıları en uygun maliyetle kurmaktadır. Veri merkezlerinin ihtiyaçlara en hızlı şekilde cevap vererek büyüyebilmeleri de önemli konuların başında gelmektedir. Veri merkezlerinin çevreci olması yine önemli özelliklerdendir.

Microsoft veri merkezi mimarisi olarak modüler yapıları geleneksel yapılara tercih etmektedir. Modüler yapılar geleneksel yapılara göre çok daha az bina inşaatı gerektirmektedir. Çok büyük soğutulmuş binalar (benzeri dev buzdolapları) inşaa etmek hem ciddi zaman, hem de maliyet gerektirmektedir.

Modüler yapılarda ise gerekli yapılar sadece yönetim ve diğer lojistik hizmetler için en aza indirilmiştir. Gerekli Bilgi İşlem yapısı farklı tarz ve büyüklükteki modüller halinde kullanılabilmektedir. Örnek olarak taşıma amaçlı kullanılan taşımalık (konteyner, container) tabanlı kurulan modüller ile ihtiyaca uygun olarak başlayıp zaman içinde büyüyebilme söz konusu olmaktadır.

Veri merkezi için gerekli alanın tahsisi ve basit düzenleme işlemlerinden sonra bu alanın güvenliğinin sağlanması, en aza indirilen yapılaşma ardından modüler yapılar ile hemen operasyona başlamak mümkün olabilmektedir.

Yeni nesil modüler sistemlere Microsoft IT PAC ( Information Technology Pre-Assembled Components) adı verilmiştir. IT PAC sistemlerini mini veri merkezi olarak adlandırmak mümkün olabilir. Taşımalık’tan daha gelişmiş özelliklere sahip olan ITPAC’ler içinde BT ortamı için gerekli olacak her türlü ihtiyaç vardır. IT PAC’ler kendilerine özel soğutma yapıları ile enerji kullanımında büyük avantajlar sunmaktadır. Daha yakından tanımak için http://mstr.to/tX9Xmf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft Veri Merkezleri dünyanın farklı bölgelerinde sürekli ve güvenli yapılar sağlayarak hizmet vermektedirler. Çevreci olmaları ve enerji tüketimlerinde yenilikçi yapıları ile rekor seviyelere varmaları ile öne çıkmaktadırlar. Microsoft’un Windows Azure, Office 365 gibi Bulut Bilişim servisleri de bu veri merkezleri üzerinden verilmektedir. Bu veri merkezlerinin Türkçe altyazılı serüvenini izlemek istiyorsanız http://mstr.to/vSogId adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

EN BEĞENİLEN TEKNOLOJİ HABERLERİ

  • iPhone 5'deki Çizik Sorununa Apple'ın Yanıtı Ne Oldu?
    iPhone5'in alüminyum kasasının kolay çizilmesi kullanıcılar arasında şikayetlere yol açmıştı. Bu sorunlara bir e-postada cevap veren Apple pazarlama yardımcısı Phil Schiller, kolay çizilmesinin "normal" olduğunu söyledi....
  • Samsung ve Sony'in SLCD Ortaklığı Bitti
    Samsung ile Sony'in kurdukları S-LCD ortaklığı son buldu. Artık S-LCD Samsung'un olacak. Peki anlaşmanın detayları ve ödenen fiyat ne kadar? Detaylar haberimizde.
  • iPhone 5'in 1 Yıllık Şarj Masrafı Ne Kadar?
    iPhone 5'in öne çıkan özelliklerinden biri de daha hızlı bir işlemciye sahip olması,daha büyük bir ekrana sahip olması ve bunun yanında pilinin uzun süre dayanması.

İSTATİSTİKLER

Bugün53
Dün170
Bu ay856
Bugüne kadar2237786