PNG Dosyaların Boyutlarını Nasıl Küçültebilirim? TinyPNG Nedir?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Web tasarımı yapıyorsunuz. Çok güzel bir site hazırladınız, resimlerle siteyi canlandırdınız. Fakat sizi bekleyen bir sürpriz var. Sitenizin boyutu çok arttı bu yüzden siteniz yavaş açılıyor. Bu senorya ile her sitede karşılaşmanız mümkün.

Web sitelerinde genellikle sitelerin logosunda kullanılan ve şeffaf yerleri olan resimlerde tercih ettiğimiz png dosyaları, diğer resim dosyalarına göre daha yüksek boyutlu olmaktadır. Yüksek boyutlu resimleri yüzünden sitenizin yüklenmesi biraz daha uzun sürecektir. Bu sorunun çözümü için TinyPNG sitesini öğrenmemiş olsaydım, çözüm için ya resim kalitesinden vazgeçmenizi, yada daha ufak boyutlu olarak yüklemenizi tavsiye ederdim. Fakat bu siteyi kullanarak transparan olan resimlerden kaliteden kayıp vermeden, ağırlıklarından tasarruf edecesiniz.

Peki nedir bu TinyPNG ?

Web sitesinde tanımladığına göre dosyaların renk sayılarını azaltarak seçici sıkıştırma yöntemi. Bana kalırsa kaliteyi farkedilmeyecek kadar düşürüp, sıkıştırıp boyutunu küçültünce daha kullanılabilir hale getirme aracı.

Bu malzeme olayının avantajları neler ?

  • En büyük avantajı hızlı açılabilir olması. Web sayfalarında hız olarak ciddi sonuçlar elde edebiliyorsunuz.
  • Png formatlı resimlerinizi tek tıkla optimize edebiliyorsunuz.
  • Ücretsiz ve hızlı.

Web sitesi olan herkes için resimlerin sıkıştırılması olayı problemdir. Bunun için çok farklı servisler var. Ama çok fazla oranda sıkıştırma yapmıyor.

 


Orjinal hali. (57 KB)                                 Sıkıştırılmış hali. (16 KB) 


Yukarıda gördüğünüz gibi %70'e kadar bir boyutta azalma olmuş ve hiç bir görüntü kaybı da yok. Bu uygulamayı kullanarak sitenizde yer alan bütün .png uzantılı resim dosyaları bir kez daha değerlendirmeye almalısınız. Sitenizde 10 adet resim kullanıyorsanız ve resim başı 30KB kazansanız, yaklaşık olarak 200 - 300 kb kadar boyutta azalma olacaktır. Yavaş internet kullanan bir ülkede yaşadığımız düşünüldüğünde bu 200 - 300KB dikkate alınmayacak bir boyut değil.

Sitenizdeki png dosyalarını yeniden boyut değerlendirmesine sokarken şuna dikkat etmelisiniz. Örnek olarak 100kb olan bir resim dosyası düzenleme sonrasında 120kb olarak geri dönebilir. Bazen boyutta düşme olurken bazende boyutları artabiliyor. Bu gibi durumlarda resimleri indirmeden önce karşısında yer alan + ve - değerlerine bakmanız gerekecek. Bu değerler yüzdelik olarak ne kadarlık bir kazanç yada kayıp olduğunu gösteriyor. Eğer resimlerde +%xx olarak bir boyut artışı varsa bu resmi sitenizde kullanmayın. Bundan dolayı -%xx olanları indirip kullanmanız tavsiye edilir.

Sık kullanılanlara ekleyeceğiniz bu siteye ulaşmak için : http://tinypng.org/

EN BEĞENİLEN WEBMASTER HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün50
Dün138
Bu ay3386
Bugüne kadar2176739