Far Cry 3

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Crytek’in geliştirdiği Far Cry, 2004 yılında satışa sunulmuş ve FPS oyunlarında eşine az rastlanır türden geniş alanlara yer vermişti. Tropik ada görselleriyle beğeni toplayan yapımın yayıncı firması Ubisoft, Crytek ile yaşadığı anlaşmazlık neticesinde oyunun isim hakkıyla beraber projeden ayrılmıştı. Böylelikle 2008′de piyasaya sürülen Far Cry 2, Crytek tarafından değil, Ubisoft tarafından geliştirildi. Yaklaşık 50 km2′lik Afrika haritasında geçen yapımın belki de en büyük eksisi, tropik ada hüviyetinden uzaklaşmış olmasıydı. Aradan 4 yıl daha geçti ve Far Cry 3 ile beraber adaya müthiş bir geri dönüş yaptık!

Far Cry 3 Başlıyor!

Yeni yapıma kısa bir giriş videosuyla başlıyoruz. Tıpkı üçüncü sınıf Amerikan filmlerinde olduğu gibi gençler hep birlikte eğlenmek için tatile çıkıyor ve bu tatil esnasında kendilerini bir adada buluyor. Ardından ise olaylar gelişiyor… Yapıma videonun hemen ardından adadaki en büyük suç organizasyonunun başındaki kişi, yani “Vaas” ile tanışarak başlıyoruz.

Hoş olmayan tanışma sonunda tutsak olduğumuz kafesten arkadaşımızın yardımıyla kurtuluyoruz ve her yeri silahlı çete üyeleriyle dolu olan bu kamptan kaçmaya çalışıyoruz. Oyunu öğrenme sürecimiz burada başlıyor. Tuşları ve etkilerini görürken, bir yandan da kamptaki gerillalardan saklanarak ilerliyoruz… Amacımız kız arkadaşımızı bulup onu bu cennet görünümlü cehennemden çıkarmak…

Adada Neler Oluyor?

Yapımda ilk dikkati çeken tropik ada atmosferi. Ancak bu ada, ilk Far Cry’da gördüğümüz adadan çok daha gerçekçi tasarlanmış. Zira üzerinde yaşayan çok sayıda zararlı/zararsız hayvan mevcut. Örneğin çalıların arasında yürürken, radyo cızırtısına benzer bir ses duyarsanız, hızla sesin geldiği yerden uzaklaşmalısınız. Zira çok büyük ihtimalle yakınınızda ölümcül bir yılan bulunuyor demektir. Yaban domuzları, köpekbalıkları, timsahlar ve köpekler de adada sıklıkla karşılaşacağınız türden hayvanlar.

Adanın boyutları bir hayli büyük olduğu için, üzerinde bir yerden bir yere gitmek için cip veya benzeri bir araç kullanmalısınız. Yolda manzarayı izlerken bir anda önünüze çıkan geyiğe çarpmaktan başka çareniz kalmadığında, adanın ne kadar gerçekçi tasarlandığına bir defa daha şahit oluyoruz.

Görevler

Serinin yeni yapımında, tıpkı ikinci oyunda olduğu gibi serbestiz. Bize verilen görevleri ister yapıp ister de dilediğimiz gibi adada gezinebiliyoruz. Görevler çeşitlilik gösteriyor. İletişim kurduğumuz kişilerden farklı farklı görevler alabiliyoruz. Bunları yapma önceliğimiz bize ait. İlla da kampları basmamız gerekmiyor. Bazı bölümlerde istenenleri toplamamız gerekiyor; örneğin hayvan derisi veya bazı bitkiler… Neyse ki bunları bulmak için ekranın sol alt tarafındaki radara bakmamız yetiyor. Aksi halde, o bitkileri bulmak samanlıkta iğne aramak gibi olabilirdi…

Oyunda taktiksel ögelere de yer verilmiş. Örneğin düşmanların ilgisini farklı yere çekmek için herhangi bir objeyi, bakmalarını istediğiniz yere atmanız yeterli. Dikkatlerini oraya verdiklerinde ise ya arkalarından gizlice geçersiniz ya da yaylım ateşiyle onlara ani bir sürpriz yaparsınız.

Adada birçok farklı kamp bulunuyor ve bunların tamamı Vaas’ın emrinde değil. Ancak bu demek değil ki sizden de yanalar. Oyunun en heyecan verici taraflarından biri de bu. Karşınızdaki tepenin ardında dostla mı düşmanla mı karşılaşacaksınız bu pek belli değil… Ayrıca bir noktaya ulaşmak için serbest oluşumuz, bizi bazı kararlar vermeye itiyor. Hangi yoldan gidersek başımıza daha az iş gelir diye düşünmemiz gerek. Hatta gafil avlanmamak için bazen araçsız hareket etmeliyiz. Aksi halde çevremizde düşman cipleri bulmamız söz konusu oluyor…

Craft ve Skill

Yapımda topladığımız bitkileri kullanarak bandaj ve sağlık iksiri üretebiliyorsunuz. Bu bitkileri adanın herhangi bir yerinde bulabiliyorsunuz. Ancak az evvel de belirttiğim gibi, bitkilerle dolu bir alanda ekranın sol atındaki radara bakarak kırmızı, mavi ve yeşil renkte bitkileri görebiliyorsunuz. Bu özelliğe Craft adı veriliyor.

Skill sayesinde ise, yapımda topladığınız deneyim puanlarıyla özel geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Düşmanlarınızı daha yüksek isabetle vurmak ya da daha hızlı koşmak gibi geliştirmeleri, oyun boyunca kazandığınız puanlarla gerçekleştirebilirsiniz.
Harita ve Çoklu Oyuncu

Oyunda epey büyük bir harita mevcut. Asla yürüyerek kat etmek istemeyeceğiniz bu haritada gezinirken araçlar büyük önem taşıyor. Ayrıca daha önceden gittiğiniz yerleri hızla ulaşım imkanı da mevcut. M’ye bastığınızda, Assassin’s Creed serisindekilere benzer detaylı bir harita ekrana geliyor. Gittiğiniz yerlerin üzerindeki hızlı ulaşım ikonuna tıkladığınızda, o bölgeye ulaşıyorsunuz. Çoklu oyuncu seçeneklerinde alternatif bir harita açılıyor.

Far Cry 3′de otomobilin sürüş dinamikleri çok başarılı olmuş. Bir hayli keyif veriyor…

EN BEĞENİLEN OYUN HABERLERİ

  • IAm Alive'ın Yeni Videosu Yayımlandı
    Ubisoft firması, uzun zamandır hakkında haber alınamayan I Am Alive için yeni bir tanıtım videosu yayımladı. Video oyun içi görüntülerden oluşuyor ve oldukça başarılı görünüyor.
  • Kinect Star Wars'un Tarihi Belli Oldu
    Kinect'in tanıtımında ortaya çıkan ancak devamlı ertelenen Kinect Star Wars oyununun ve oyun için tasarlanan özel Star Wars temalı Xbox 360 konsolunun çıkış tarihi belli oldu.
  • PS Vita Satışa Sunuldu
    Sony'nin uzun zamandır merakla beklenen yeni el konsolu PS Vita, bugün itibariyle Japonya'da piyasaya sürüldü. Hatta satıştan saatler önce konsolu ele geçirenler bile oldu.

İSTATİSTİKLER

Bugün16
Dün174
Bu ay1658
Bugüne kadar2464977