ADIM 15: htaccess.txt Dosyasının İsmini Değiştirme

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Joomla! Seo ayarlarını yapılandırabilmemiz için Joomla! Yönetim Merkezimizde bulunan ayarları yapıp "htaccess.txt" dosyasının adını ".htaccess" olarak değiştirmemiz gerekmektedir.

Peki bu işlemi nasıl yapabiliriz ?

1- www.siteadresiniz.com:2082 sayfasından sitemizin Cpanel sayfasına ulaşabiliriz. Sitemizin sunucu yönetim panelini açıyoruz.

2- Dosyalar sekmesinde buluna "Dosya Yöneticisi" düğmesine tıklıyoruz.


3- Dosya Yöneticisi sayfamız açılıyor. Alt tarafta gördüğümüz gibi Joomla! sistem dosyalarımız bulunmakta.


4- htaccess.txt dosyamızın üstüne bir kere tıklıyoruz. Ardından htaccess.txt dosyamızın üstüne sağ tıklayarak aşağıda gördüğümüz ekranı aktif ediyoruz.


5- "Rename" bağlantısına bastığımızda htaccess.txt dosyamızın adını değiştirmek için yeni ekranımız karşımıza geliyor. Burda bulunan "htaccess.txt" yazımızı silerek ".htaccess" yazıyoruz. (Dikkat ediyoruz, sonda .txt bulunmuyor.) Son olarak altta bulunan "Rename File" düğmesine tıklıyoruz ve işlemimizi sonlandırıyoruz.


6- Görüldüğü gibi dosyanın adı .htaccess olarak değişti.

Uğur AYDIN
2006 yılında bulunduğum dernek bünyesine ait mambo internet sitesini Joomlaya çevirerek web tasarım hayatına başladım. Başlarda bu hobi olarak devam ediyordu ama bu işi profesyonelleştirmeye karar verdim ve Joomla! sisteminde kendimi geliştirmeye başladım. Kısa sürede Joomla! alt yapısını ve özelliklerini çözerek uzmanlık derecesine yükseldim.

yazarın diğer yazıları >>