ADIM 10: Joomla'ya Bileşen Nasıl Kurulur?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)
RESİMLİ DERS (70) Bu derste Joomla!nın 1.6, 1.7 ve 2.5 sürümlerinde bileşen kurulumu nasıl yapılır onu öğreneceksiniz.

1- Öncelikle sitemizin Yönetici Paneline giriş yapalım. Giriş için http://www.s i t e a d r e s i.com/administrator adresine giriyoruz. 


2- Üstmenüdeki EKLENTİLER kısmındaki Eklenti Yöneticisi bölümüne tıklıyoruz.


3- Eklenti Kur Yöneticisi bizi karşılıyor ve Dosya Seç (Gözat) seçeneğine tıklıyoruz.


4- Bilgisayarımıza daha önceden indirmiş olduğumuz bileşeni seçiyoruz ve Open (Seç, Aç) butonuna tıklıyoruz. Joomla! 1.7 sürümüyle birlikte gelen bir diğer özellik eklentilerin toplu olarak yüklenebiliyor olması. Bileşenler com_ ekiyle başlamasına rağmen, bazı bileşenler tam paket olduğu için pkg_ ile başlayabiliyor. Bunun anlamı bu zipli dosyanın içerisinde bileşenden hariç modül ve plugin olabileceğidir.


5- Bileşen paketimizi başarıyla seçtikten sonra Yükle & Kur butonuna tıklıyor ve bekliyoruz.


6- Bileşenimizin başarıyla kurulduğuna dair bilgi mesajını görmüşseniz, sorunsuz bir kurulum yapmışsınız demektir. Hemen alt bölümde ise varsa bileşen yapımcısının notları yer almaktadır.


7- Bileşeni kurmamızın ardından varsa bileşen ayarlarını yapmamız gerekiyor. Bunun için BİLEŞENLER menüsü altından kurduğumuz bileşenin adına tıklıyoruz.


8- Bu sayfa bileşene ait sayfadır. Bileşenler ilgili tüm ayarlamalar burada yapılmaktadır.


Muhammed Enes AYDÜZ
2005 yılında açık kaynak yazılımları kullanırken Mambo ile tanıştı. İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda bazı topluluk sitelerini kendi çizip, kodladığı temalarını kullanarak Joomla ile hazırladı. Türkiye'deki ilk tema yapım derslerini forumlarda paylaşmasıyla ve kendi çizip-kodladığı temaları Joomlaya aktarmasıyla tanındı. Profesyonel derecedeki Joomla bilgisi haricinde gerektiğinde Wordpress yada Drupal ile site hazırlayabilecek derecede diğer açık kaynak sistemlerde de tecrübe sahibi. Profesyonel ve kapsamlı projeler hazırlayarak geçimini temin ediyor. Ayrıca Joomla eğitimi veriyor ve Joomla seminerleri düzenliyor.

yazarın diğer yazıları >>