ADIM 12: Joomla'ya Uygulama Eki (plugin) Nasıl Kurulur?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)
RESİMLİ DERS (72) Bu derste Joomla!nın 1.5, 1.6, 1.7 ve 2.5 sürümlerinde Uygulama Eki (plugin) kurulumu nasıl yapılır onu öğreneceksiniz.

1- Yönetim Merkezi bölümümüzde bulunan Eklenti Yöneticisi Düğmesine tıklıyoruz.


2- "Kur" sekmesi altında bulunan "Dosya Paketi" bölümünden "Dosya Seç" düğmesine basıyoruz ve bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz tema paketimizi seçip "Aç" düğmesine basıyoruz. Paket seçme işlemimiz tamamnlandıktan sonra sağ tarafta bulunan "Yükle & Kur" düğmesine basıyoruz.


3- Gördüğümüz gibi Uygulama Eki Kurulumu Başarılı oldu.


4- Üst menümüzde bulunan Eklentiler --> Uygulama Eki Yöneticisi bölümüne giriş yapıyoruz. Açılan sayfamızda kurmuş olduğumuz eklentimizi buluyoruz ve eklentimizi açıyoruz.


5- Eklentimizi açtıktan sonra "Detaylar" sekmesinde bulunan "Etkin" bölümünden "Durduruldu" seçeneğini "Etkin" yaparak üst tarafta bulunan "Kaydet & Kapat" düğmesine basıyoruz.

Not : Uygulama ekimiz herhangi bir ayar gerektiriyorsa bu ayarları bulunduğumuz sayfadan yapıyoruz.


 

6- Eklentimizi etkinleştirdik ve artık kullanıma hazır.

Uğur AYDIN
2006 yılında bulunduğum dernek bünyesine ait mambo internet sitesini Joomlaya çevirerek web tasarım hayatına başladım. Başlarda bu hobi olarak devam ediyordu ama bu işi profesyonelleştirmeye karar verdim ve Joomla! sisteminde kendimi geliştirmeye başladım. Kısa sürede Joomla! alt yapısını ve özelliklerini çözerek uzmanlık derecesine yükseldim.

yazarın diğer yazıları >>