Joomla!'ya Resim Yüklemek

Bu habere oy verin
(2 oy verilmiş)

Bu anlatım, Joomla!'nın 1.0, 1.5, 1.6, 1.7, 2.5 serilerine uygundur. Joomla sitenizde içerikleriniz ve modüllerinizde kullanmak üzere resim yüklemenin 3 basit yolu vardır. Bunların üçüne de değinelim:

Medya Yöneticisini Kullanarak Resim Yükleyin

Resim eklemek için bilgisayarınızdaki resimleri Medya Yöneticisi üzerinden sitenize yüklemek basit bir yoldur. Öncelikle, sitenize yüklemek istediğiniz resmi bilgisayarınıza indirmeli ve yerini tesbit etmelisiniz. Ardından Yönetim

Merkezine (Joomla site yönetim arka planına) geçerek Site > Medya Yöneticisi menüsüne gelmelisiniz.

Solda, Medya kök diziniyle bir dizin ağacı yer alır. Varsayılan "images" dizini, JoomlaDizini/images yoluna karşılık gelir. Burada JoomlaDizini olarak belirttiğimiz dizin sizin Joomla yayın dizininizdir ve eğer bir alt klasörde iseniz images klasörü de ona göre konumlanır. Resmi bulundurmak istediğiniz alt dizini seçin ya da doğrudan images dizinine yüklemek için seçim yapmayın.

Sayfanın altında bilindik yükleme kutusu bulunur. "Gözat"a tıklayarak resmi bilgisayarınızda bulun ve "Yükle" düğmesini kullanarak resmi belirtilen dizine yükleyin.

FTP Aracı Kullanarak Resim Yükleyin

Joomla Siteye Resim Yüklemek Yolları

Resimlerinizi standart FTP hesabı ile yükleyebilirsiniz. Bir FTP aracı ile resmi yüklemek istediğiniz dizinleri kolayca bulabilirsiniz. Bu konuda özel bir açıklama olması gerektiğini düşünmüyoruz. FTP aracınızla kolaylıkla istediğiniz dizinler arasında gezebilirsiniz. Ayrıca pek çok sunucu yönetim paneli (cPanel, Plesk, DirectAdmin gibi) yükleme özelliğini destekleyen bir arayüze sahiptir. Bundan da faydalanabilirsiniz.

Eklentileri Kullanarak Resim Yükleyin

Joomla sitenize resim yüklemek için çeşitli eklentiler mevcuttur. Birini tercih edebilirsiniz.