Alexa’da Yükselmenin Sırları - Alexa'da Yükselmek

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Günümüzde Alexa sitesinin çok popüler olduğunu herkes bilir. Özellikle webmasterların reklam verirken dikkat ettiği konulardan birisi de reklam vereceği sitenin Alexa değeri. Peki Alexa değer nedir? Alexa değeri, sitenize ziyaretçi baz alınarak verilen bir değerdir. Bu değer ne kadar yukarıda ise yani 1000li sayılara yakınsa siteniz o kadar iyi ziyaretçi çekiyor demektir. Örneğin yeni bir site açtığınızda eğer hitiniz yavaş yavaş gelmeye başladı ise 10 milyonuncu sıralardan Alexa’ya giriş yapabilirsiniz. Ziyaretçileriniz devamlı olarak arttıkça Alexa değerinizde bir o kadar artacaktır.

Aşağıdaki resimde Joomla Portalının 28 Eylül 2012 tarihindeki alexa değerini görebilirsiniz. Resimdeki rakamlar kısaca şunları anlatmaktadır. 

Joomla Portalı tüm dünyadaki site sıralamasında 82.715'nci sırada yer alırken, Türkiye sıralamasında da 1.281'nci site konumundadır.

Kendi sitenizin değerlerine bakabilmek için adres satırına http://www.alexa.com/siteinfo/joomla.gen.tr yazarak, site adresini kendi sitenizle değiştirmeniz yeterlidir.

Peki Alexa’da yükselmek için neler yapmalıyız?

Öncelikle bu sorunun hem legal hem de illegal yapılan yolları var. Biz elbette legal yollarını anlatacağınız.

Özgün Yazılar Yazın: Sitenizde özgün olarak yazdığınız yazılar sizin google tarafından sevileceğinizi gösterir. Böylece google arama sonuçlarında üstte çıkma şansınız olacaktır. Bu da size fazladan ziyaretçi kazandırır ve Alexa değerinizin iyi olmasını sağlar.

Bedava ziyaretçi gönderen sitelere üye olun: Bu sitelerde genellikle gezdiğiniz siteler kadar sizde ziyaretçi alırsınız. Bu tür ziyaretçi gönderen siteler yeni bir web sitesi açmış webmasterlar için iyi bir seçenektir. Fakat google adsense konusunda biraz sıkıntılı olduğu gerçek. Sitem büyüyene kadar risk alırım diyorsanız tercih sizin.

Sitenizin reklamını yapın: Webmaster forumlarında ücretsiz tema gibi bedava şeyler dağıtın. Sizin ziyaretçi çekmenizi ve Alexa’nızın yükselmesine yardımcı olacak şeylerden birisi de budur. Çünkü ziyaretçiler sitenizde ne kadar fazla durursa alexa’da değeriniz o kadar artacaktır.

Alexa ToolBar kurun ve ziyaretçilerinizi kurmaya teşvik edin: Alexa’nın web sitesinden alexa toolbar eklentisini indirin. Ziyaretçilerinizi de bu eklentiyi kurmalarına teşvik edin. Bu şekilde sitenizde kaldıkları sürece hızlı bir şekilde veriler Alexa’ya gidecek ve değeriniz artacaktır.

Yukarıda anlattığımız dört yol haricinde elbette bir çok yol var. Fakat websitesini yeni açan webmasterlar için bu bilgiler yeterli olacak düzeydedir.

Diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Muhammed Enes AYDÜZ
2005 yılında açık kaynak yazılımları kullanırken Mambo ile tanıştı. İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda bazı topluluk sitelerini kendi çizip, kodladığı temalarını kullanarak Joomla ile hazırladı. Türkiye'deki ilk tema yapım derslerini forumlarda paylaşmasıyla ve kendi çizip-kodladığı temaları Joomlaya aktarmasıyla tanındı. Profesyonel derecedeki Joomla bilgisi haricinde gerektiğinde Wordpress yada Drupal ile site hazırlayabilecek derecede diğer açık kaynak sistemlerde de tecrübe sahibi. Profesyonel ve kapsamlı projeler hazırlayarak geçimini temin ediyor. Ayrıca Joomla eğitimi veriyor ve Joomla seminerleri düzenliyor.

yazarın diğer yazıları >>