ADIM 14: Joomla! Seo Nasıl Aktif Edilir?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)
RESİMLİ DERS (66) Bu derste Joomla!nın 1.6, 1.7 ve 2.5 sürümlerinde SEO özelliğinin nasıl aktif edileceğini öğreneceksiniz.

Joomla 1.7 sürümlerinde SEO özellikleri sisteme entegre edilmiş bir halde sunuluyor. Çok ufak bir ayar ile siteminizin linklerini arama motoru dostu linklere çevirmek mümkün.

 

1- Öncelikle sitemizin Yönetici Paneline giriş yapalım. Giriş için http://www.s i t e a d r e s i.com/administrator adresine giriyoruz.Joomla! 1.7 Seo Nasıl Aktif Edilir?


2- Yönetici Paneli sayfasında üstmenüden SİTE sekmesi içerisindeki Genel Yapılandırma bölümüne tıklıyoruz.Joomla! 1.7 Seo Nasıl Aktif Edilir?


3- Açılan sayfanın sağ bölümünde SEO Ayarları bölümünü göreceksiniz. SEOnun aktif olması için gereken ayarları burada yapacağız.Joomla! 1.7 Seo Nasıl Aktif Edilir?

 

Arama Motoru Dostu Adreslemeler: EVET
Bu bölümü EVET olarak seçtiğimizde index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=2 şeklinde olan linklerimiz index.php/makalemizin-adi şeklinde olacaktır.


URL Yeniden Yazmayı Kullan: EVET
Bu bölüme EVET dediğimizde index.php/makalemizin-adi şeklinde olan bölüm doğrudan /makalemizin-adi şeklinde bir hal alacaktır.

Yalnız bu ayarı aktif hale getirebilmemiz için sunucumuzun Apache destekli olması gerekiyor. Ayarı aktif hale getirdiğinizde FTP'den sitenize bağlandığınızda public_html dizini içerisindeki htaccess.txt dosyasının ismini .htaccess olarak değiştirmeyi unutmayın. (Nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, tıklayın.)


Adreslere Son Ek Ekle: EVET / HAYIR
Bu bölüme EVET yada HAYIR demek sizin tercihinize kalmış. EVET dediğinizde linkleriniz /makalemizin-adi.html olarak görünecek, HAYIR derseniz /makalemizin-adi şeklinde kalacak, sonuna bir uzantı gelmeyecektir. Eğer bu konuda bir fikriniz yoksa EVET olarak seçebilirsiniz. 


Unicode Rumuzlar: EVET / HAYIR
Bu bölüme de EVET yada HAYIR demek sizin tercihinize kalmış. EVET dediğinizde site adreslerinizde  /üniversite-harç-ücretleri.html şeklinde türkçe karakterli bağlantılar oluşacaktır. Eğer HAYIR seçerseniz  /universite-harc-ucretleri.html şeklinde olacaktır.


Site İsmi İçeren Sayfa Başlıkları: SONRA
Bu bölümde ilgili içerik sayfasındaki site ismini sonda gösterebilirsiniz. Bu ayarın SONRA olarak seçilmesinde yarar vardır.