Neden Güncel Sürüm Kullanmalıyım?

 Aslında çoğumuz sürüm güncelliği kavramından haberdarız ama buna gereken önemi verecek kadar anlam yükleyememişiz. Herhangi bir sistemde güncel sürüm kullanmanın en önemli iki sebebindne birine güvenlik, diğer kararlılık (stabilite) diyebiliriz. İşte Joomla!'da temelde bildiğiniz diğer sistemlerle bu ortak karaktere sahiptir.

Tabii aslında Joomla gibi aynı anda birden fazla serinin aktif olabildiği sistemlerde son sürüm dendiğinde neyin anlaşılması gerektiği de önemli.

Joomla İçin Güncel Sürüm Ne Demektir?

Joomla için güncel sürüm, başka bir söylem ile son sürüm Joomla, o anki aktif serilerin son yayınlanmış kararlı sürümlerini ifade eder. Dolayısıyla, herhangi bir serideki Alpha, Beta gibi özel isimler alan sürümler son sürüm olarak varsayılmaz. Zira bunlar kararlı (stable - stabil) sürüm değildir.

Kolayca tahmin edebileceğimiz gibi büyük sayılar, küçük sayılara göre daha sonra çıkan ürünlere veriliyor. Dolayısıyla iki sürüm numarasından büyük olan, küçük olana göre günceldir. Ancak bunun için sürüm numaranın, seri ile birlikte bir bütün halde yer aldığı tamamına bakmak gerekir.

Yeni kurulum yapmak için son sürümü bulmak çok kolaydır. joomla.gen.tr/joomla-indir sayfasında, sayfanın üstünde yer alan Joomla paketi son seriye ait son sürümdür. Ancak bir güncelleme yapacağınız zaman kendi serinizdeki son sürümü teercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Neden Son Sürüm?

Sürümleri neden takip etmelisiniz, neden yeni çıkan bir sürüme güncellemelisiniz; bunlara da ne gerek var? Aslında kullandığınız sistemden son derece de memnunsunuz.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere bunun en temel ve kısaca 2 ve bazı başka sebepleri mevcuttur:

  1. Güncel sürümler, bir önceki sürümlerden bu yana tesbit edilmiş, kullanıcılar tarafından geri bildirimi yapılmış hataların düzeltiği sürümlerdir. Hataların çoğu nadiren ortaya çıkabilecek küçük sorunlar olmasına rağmen, farklı şekillerde sistemi rahatsız edebilir ve kararlılığını etkileyebilir. Bunun için sistemde bir sorun görmeseniz de hataları gideilmiş olan sürüm sizin için daha iyi neticeler verebilecektir.
  2. Güncel sürümler, sistem güvenliğini sağlayanlar ve diğer iyi ya da kötü niyetli kişilerce oluşturulan açıkların kapatıldığı sürümlerdir. Bir güvenlik açığı oluşturulduğunda bunu normal olarak çalışan bir sitede fartmeniz mümkün değildir. Ancak bu açıtan yararlanmak isteyen art niyetli biri ya da yazılımlarla karşılaştığınızda sisteminiz ilgili tehdite karşı savunmasız olduğundan emeklerinizin heba olması kaçınılmazdır. Düzenli yedekleme sisteminizin güvenliğini sağlamaz, yedeğiniz kadar eski bir geri yükleme noktasına dönmenizi sağlar.
  3. Güncel sürümler, sistemdeki bazı geliştirmeleri içerir. Bu geliştirmeler kendini yeni özellikler olarak gösterebileceği gibi var olan özelliklerin yeni kabiliyetler kazandırılması olarak da gelebilir.

GÜNCEL SÜRÜM (sitenizin) HAYAT(ını) KURTARIR!

 

İlk Adım Dersleriyle Sıfırdan Başlayın! İlk adım dersleri nedir? Kimler takip etmelidir?
1 2 3 4 5

İSTATİSTİKLER

Bugün107
Dün149
Bu ay2916
Bugüne kadar2460874