Arama Motoru Optimizesi Nedir? Kısaca SEO Nedir?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

SEO kelimesi ingilizceden gelmekte olup, ingilizcesi “Search Engine Optimization” yani Türkçe anlamı “Arama Motoru Optimizesi” demektir. Aslında SEO kısaca google, yahoo, bing gibi arama motorlarında herhangi bir kelimede üst sıralarda çıkmak için uygulanan işlemlere diyebiliriz. Bu işlemleri bir diğer makale olan "SEO Nasıl Yapılır" başlığında bulabilirsiniz.

SEO webmasterlar arasından o kadar önemli bir hal aldı ki; bir iş kolu haline gelerek, bu konuda kendini uzmanlaştıranlara yeni bir iş imkanları sağlamaya başladı. Size birkaç örnek vermek gerekirse, haber kelimesi için google size 154.000.000 farklı sonuç bulabilmektedir. Haber kelimesi yazdığınızda ilk sayfada çıkan siteler web siteleri için SEO'larını iyi bir şekilde yapmışlar ve üst sıralara tırmanmışlardır.

Peki SEO’nun ne gibi bir yararı oluyor derseniz, sanırım size arama motorlarından gelecek yüksek miktarda ziyaretçi sayısı, buna mütakip sitenizin internette hızla yayılması sonucu alexa değerinin yükselmesi, PR değerinin artması ve tüm bunların sonucunda da sitenize yüksek meblağlı reklam alabilirsiniz. Yani özetle SEO demek para kazanmak demektir ama aynı zamanda çok bilinen bir kelimede SEO yaptırmak istiyorsanız örneğin haber gibi yüksek miktarda meblağları da gözden çıkarmak demektir. Belki kişisel bir websiteniz için yüksek miktardaki seo yatırımları gereksiz olabilir ama kurumsal bir firma ve google'da ilk sıra hedefleyen birisi için, mutlaka SEO maliyetleri iyi analiz edilmeli ve ciddi anlamda yatırım yapılmalıdır.

Kısaca örnek vermek gerekirse: "Seo" kelimesi, arama motoru opitimizasyonu yapan firmaların kesinlikle ilk sayfada olmalarını gerektiren bir kelimedir. İnternette yapılan bir araştırma sonucunda "Seo" kelimesinde ilk sayfaya gelme maliyeti yaklaşık olarak 120.000 TL (yüz yirmi bin TL) değerindedir. Ayrıca 5 aylık bir süre optimizasyon çalışması yapılması neticeye ulaşılabilir.

Buradaki ortalama fiyat ile internetteki SEO işinin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını kolayca görebilirsiniz. Yalnız dikakt etmeniz gereken bir hususa özellikle değinelim. SEO hizmeti aldığınız kişinin referanslarını dikkatlice kontrol edin ve gerçekten o firmanın referansları olduğundan emin olun. Yüksek miktarda paraların döndüğü bu sektörde malesef iyi niyetleri suistimal etmeye çalışan bir çok kişi bulunuyor.

Eğer internet sitesi altyapınızda Joomla! kullanıyorsanız, SEO ayarını yapmayı ihmal etmeyin. Buraya tıklayarak Joomla! Sitenizde SEO Ayarı Nasıl Yapılır? konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Muhammed Enes AYDÜZ
2005 yılında açık kaynak yazılımları kullanırken Mambo ile tanıştı. İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda bazı topluluk sitelerini kendi çizip, kodladığı temalarını kullanarak Joomla ile hazırladı. Türkiye'deki ilk tema yapım derslerini forumlarda paylaşmasıyla ve kendi çizip-kodladığı temaları Joomlaya aktarmasıyla tanındı. Profesyonel derecedeki Joomla bilgisi haricinde gerektiğinde Wordpress yada Drupal ile site hazırlayabilecek derecede diğer açık kaynak sistemlerde de tecrübe sahibi. Profesyonel ve kapsamlı projeler hazırlayarak geçimini temin ediyor. Ayrıca Joomla eğitimi veriyor ve Joomla seminerleri düzenliyor.

yazarın diğer yazıları >>

EN BEĞENİLEN WEBMASTER HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün107
Dün149
Bu ay2916
Bugüne kadar2460874