SEO Nasıl Yapılır? SEO Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Bir önceki makalemizde anlattığımız üzere bir websitesi için SEO üst sıralarda çıkması konusunda çok önemliydi. Peki bu SEO işlemlerini nasıl yapabiliriz? Aslında SEO yapmak çok zor değil fakat zaman,sabır ve akıl gerektiren bir işlem. O yüzden biraz beklemek gerekiyor. Belki bu bekleme 1 ay ya da 2-3 ay gibi süreç olabiliyor ki tam verim alabilesiniz.

Peki SEO’ya yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle sitemize meta tagler eklemeliyiz. Ek olarak sitemizde devamlı güncel yazılar bulundurmalıyız. Bu güncel yazılar ne olabilir. Sizin google’ın indexlemediği veya bilmediği türde yazılar. Kopya içerik kullanıyorsanız google böyle siteleri sevmez ve üst sıralarda çıkarmaz. O yüzden olabildiğince kendi yorumlarınızla ve fikirlerinizde özgün yazılar yazmaya çalışın.

Joomla kullanan sitelerde içerik bölümünün sağ tarafındaki parametrelerden "Meta Veri Seçenekleri" kısmı bulunmaktadır. Burada yer "Meta Açıklama" ve " Meta Anahtar" kelimelerini mutlaka doldurmalıyız. Buraya yazacağımız kelimeler bizi google sonuçlarında çıkarmaya yarayacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus, içerikle alakasız kelimeler yazmamaktır. Ayrıca çok sayıda kelime yazmanız ve sürekli aynı kelimeyi yazmanızda olumsuz etkilenmenize sebep olacaktır. Meta Açıklama bölümü 200 karakteri geçmemelidir.  

Meta Anahtarlar bölümü ise arama motorları için sayfa içeriğini tanımlayacak sözcüklerdir. Kelimeler arasında mutlaka virgül olması gerekmekte ve buraya yazacağınız kelime sayısı 20'yi geçmemesi gerekmektedir. Çok fazla kelime eklerseniz sitenizi spam yapıyor diye arama motorları aşağı sıralara çeker. Aynı kelimeyi defalarca tekrar etmekte spam sayılmaktadır.

Bu zamanınızı alacaktır ama yazının başında belirttiğimiz gibi SEO zaman işidir. Yeni sitelerin ilk yapması gereken bir çok siteyle link değişimi yapın, toplistlere ekleyin veyahut yüksek PR değerli sitelerden link satın alın, link satın almak yerine do follow,no follow bloglara yorum yazarak websitenizin ücretsiz linkini verebilirsiniz. Burada en yararlı olanlar, admin onayı gerektirmeyen, yorumuzun hemen eklendiği PR değeri yüksek bloglar olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bu blogların link çöplüğüne dönmüş olmaması. Zira google buna pek bir önem vermiyor. O yüzden daha elit ve fark edilmemiş bloglar bulmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bunlar SEO için ücretsiz kısımlardır. Eğer ciddi bir firma veya gelecek vadeden bir siteniz ve cebinizde bu site için ayırdığınız para var ise içeriği özgün yazılarla doldurup SEO danışmanlığı veren firmalardan ya da freelance çalışan kişilerden sitenize SEO yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Kimbilir belki, websiteniz seo ile ilk sıraya tırmanır.

Eğer internet sitenizi Joomla ile hazırlamışsanız, öncelikle SEO ayarını aktif hale getirmeyi unutmayın. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu makaleye göz atabilirsiniz.

Muhammed Enes AYDÜZ
2005 yılında açık kaynak yazılımları kullanırken Mambo ile tanıştı. İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda bazı topluluk sitelerini kendi çizip, kodladığı temalarını kullanarak Joomla ile hazırladı. Türkiye'deki ilk tema yapım derslerini forumlarda paylaşmasıyla ve kendi çizip-kodladığı temaları Joomlaya aktarmasıyla tanındı. Profesyonel derecedeki Joomla bilgisi haricinde gerektiğinde Wordpress yada Drupal ile site hazırlayabilecek derecede diğer açık kaynak sistemlerde de tecrübe sahibi. Profesyonel ve kapsamlı projeler hazırlayarak geçimini temin ediyor. Ayrıca Joomla eğitimi veriyor ve Joomla seminerleri düzenliyor.

yazarın diğer yazıları >>

EN BEĞENİLEN WEBMASTER HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün105
Dün149
Bu ay2914
Bugüne kadar2460872