Dünyada ve Türkiye’de Bu Sene Neler Arandı?

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

google zeitgeist_2011Dünyada ve Türkiye'de Öne Çıkan Trendler

Dünya arama trendlerinde listenin başında genç şarkıcı Rebecca Black ve Türkiye’de de hayranlık kazanan İngiliz şarkıcı Adele gibi isimlerin yanında reality show yıldızı Ryann Dunn ve teknoloji dünyasının önemli ismi Steve Jobs yer aldı.

Arama verilerini analiz ederken; birçok ülkede yiyecek listesinin başında gelen minik keklerden (cupcake) Dukan diyetine kadar çeşitli kültürel trendlerin dünya trendlerini etkilediğini, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin yeni üyesi Kate Middleton ve kardeşinin yanında, sansasyonel Kardashian kardeşlerin arandığını görmek ilginçti. Dünyadaki birçok insan, ülkelerinden kilometrelerce uzaklıktaki Mısır ve Libya’daki gelişmelerden, kendi ülkelerindeki yerel haberlere kadar önemli politik olayları takip etmek için Google’ı kullandı.

Türkiye’de ise arama trendlerinin başını yerli diziler çekti. Türkiye için hazırlanan en hızlı yükselen aramalar listesinde geçen yıldan bu yana en çok konuşulan yapımlar arasında yer alan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ilk sıraya otururken, listenin ikinci sırasında e-devlet uygulaması, üçüncü sırasında ise yine bir başka Türk dizisi olan ‘Adını Feriha Koydum’ yer aldı. Haberler kategorisinde ise en hızlı yükselen aramaların başında spor kulüpleri ön plana çıktı. En hızlı yükselen haber aramalarında, Milli Piyango sonuçları, deprem ve ÖSYM ile ilgili haberler, futbol takımları Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor ile ilgili haberlerden sonra gelebildi. Sanat dünyasındaki ani kayıplar ise Google Zeitgeist’in en hızlı yükselen kişiler kategorisini etkileyerek, ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Defne Joy Foster’ı listede birinci sıraya ve trafik kazasında hayatını kaybederek hayranlarını üzen Türk Halk Müziği Sanatçısı Kıvırcık Ali’yi üçüncü sıraya yerleştirdi.

Google Zeitgeist ile aramalarda; Türkiye’de en hızlı yükselen diziler, en hızlı yükselen filmler ve en hızlı yükselen şarkılar gibi kategoriler ile Türkiye’de en çok nelerin konuşulup sevildiğini öğrenirken bir yandan da Arjantin’de en önemli konulardan birinin futbol olduğunu ya da dünyada köpeklerin popüleritesinin hala kedilerin popüleritesini alt edemediğini öğreniyoruz.

 

2011 Zeitgeist sayfasına http://www.googlezeitgeist.com/tr/ adresinden ulaşabilir, eski Zeitgeist sonuçları için http://www.google.com/intl/en/press/zeitgeist/yearend.html adresine bakabilirsiniz.

EN BEĞENİLEN WEBMASTER HABERLERİ

  • Google+ 62 Milyon Kullanıcıyı Geçti
    Facebook'un en önemli rakiplerinden biri olan Google+ yayın hayatına başladığı tarihlerde önemli bir üye kayıt oranına sahip olur gözlerini üstüne çekmeyi başarmıştı.
  • Facebook Tuzağına Düşmeyin!
    Facebook IE7 kullanıcılarına verdiği Zaman Tüneli kötü haberinden sonra şimdi de Zaman Tüneli ile ilgili dolandırıcılıklar ortaya çıkmaya başladı.
  • 4 milyon bilgisayarı kontrol altına alan hacker çetesi çökertildi
    FBI ve Estonya Polisi'nin yaklaşık 2 seneden beri ortaklaşa sürdürdüğü soruşturma sonuç verdi ve dünyanın en büyük hacker şebekesi çökertildi. Şebeke bugüne kadar 100 ülkede 4 milyon bilgisayarı ele geçirerek; 14 milyo...

İSTATİSTİKLER

Bugün28
Dün109
Bu ay2588
Bugüne kadar2264572