Efsane 40 yaşında: Bu mikroçip dünyayı değiştirdi

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Bugün dünyanın ilk mikroişlemcisi Intel® 4004'ün 40. yıldönümü... Günlük yaşamı hızla değiştiren, hayatımızı hızlandıran ve kolaylaştıran, sınırları ortadan kaldıran Dijital Devrim, önümüzdeki dönemde mikroişlemcilerde yaşanacak gelişmelerle daha da hızlı devam edecek.

Dünya, mikroişlemcinin 40. yılını kutluyor. 40 yıl önce bugün, Intel dünyanın ticari alanda kullanılabilen ilk mikroişlemcisi Intel® 4004'ü duyurdu. Intel 4004'ün pazara sunulması, dünyada dijital devrimi başlatan adım oldu.

Günümüzde birçok insan bir mikroişlemci görmemiş olsa da, mikroişlemcili cihazlar günlük hayatımıza yoğun biçimde girdi ve hepimiz için artık vazgeçilmez hale geldi. Mikroişlemciler artık günlük yaşamımızda her an kullandığımız bilgisayarların, sunucuların, telefonların, arabaların, kameraların, buzdolaplarının, radyoların, televizyonların ve daha birçok cihazın beyni olarak tanımlanıyor. Toplumu son birkaç on yılda hızla değiştiren ve bilgiye erişimi demokratikleştiren Dijital Devrim'de mikroişlemcilerin çok büyük rolü bulunuyor.

Mikroişlemcilerin hızla yayılmasında, Intel'in Moore Yasası'nın büyük etkisi bulunuyor. Silikon teknolojisinin gelişimine yönelik bir öngörü olan bu yasaya göre her iki yılda bir mikroişlemcilerin transistör yoğunluğu iki katına çıkıyor, böylece işlevsellik ve performans artarken maliyetler düşüyor. Örneğin günümüzün ikinci nesil Intel® Core™ işlemcileri performans açısından ilk mikroişlemci Intel 4004'e göre 350.000 kat daha güçlü. Her bir transistör Intel 4004'e oranla yaklaşık 5.000 kat daha az enerji kullanıyor. Öte yandan geçen 40 yıllık zaman diliminde bir transistörün fiyatı yaklaşık elli binde birine düştü. Moore Yasası, 40 yılı aşkın süredir yarıiletken sektörü için temel iş modeli oldu.

Yeni işlemciler yolda... Dijital Devrim daha da hızlanıyor...

Intel'in 22 nanometre üretim sürecinde geliştirilen yeni nesil mikroişlemciler gelecek yıldan itibaren sistemlerde yerini alacak. Bu yeni mikroişlemciler şirketin sektörde çığır açan yeni 3-D Tri-Gate transistörleri sayesinde enerjiyi daha da verimli kullanacak ve daha yüksek performansa sahip olacak. Moore Yasası'nın yeni çağına öncülük eden yeni transistörler, geniş bir cihaz yelpazesinde gerçekleştirilecek birçok yeniliğe olanak tanıyor. Bu da Dijital Devrim'in önümüzdeki yıllarda daha büyük bir hızla devam edeceğine işaret ediyor. Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, otomobillerden televizyonlara, geleceğin cihazları, günlük hayatın içinde geleneksel bir bilgisayarın ötesine geçerek adeta bir kişisel asistan gibi insanlara yardım ve rehberlik edebilecek.

kaynak: Zaman

EN BEĞENİLEN DONANIM HABERLERİ

  • Toshiba 3 Fabrikasını Kapattı
    Japonya'nın elektronik devlerinden Toshiba, Japonya'daki 3 yarı iletken fabrikasını kapattığını duyurdu.
  • Efsane 40 yaşında: Bu mikroçip dünyayı değiştirdi
    Bugün dünyanın ilk mikroişlemcisi Intel® 4004'ün 40. yıldönümü... Günlük yaşamı hızla değiştiren, hayatımızı hızlandıran ve kolaylaştıran, sınırları ortadan kaldıran Dijital Devrim, önümüzdeki dönemde mikroişlemcilerde y...
  • Intel'in 2012 model ultrabook işlemcileri detaylandı
    Ultrabook konsepti altında sunulan ince ve performanslı dizüstü bilgisayarlara büyük önem veren ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm dizüstü bilgisayar satışlarının hatırı sayılır bir kısmını ultrabook'ların oluşturac...

İSTATİSTİKLER

Bugün43
Dün160
Bu ay3265
Bugüne kadar2191749