Joomla 1.5, Joomla 2.5, Joomla 3.0 ve Sonrası

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

İki bölüm halinde gireceğim bu yazıda öncelikle Joomla 1.5 serisinin uzayan desteği, ayrıca var olan Joomla 2.5 ve geleceği bildirilen Joomla 3.0, Joomla 3.1, Joomla 3.5 serileri hakkında Joomla PLT (Production Leadership Team) tarafından yapılmış resmî ve gayriresmî açıklamalara bakarak bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. Üstelik ilk defa Joomla 4.0, Joomla 4.1, Jomla 4.5 serilerinin de adını anacağız.

Joomla 1.5 Desteği Joomla 3.0'a Kadar Sürebilir

Joomla 1.5 ile vedalaşmak gerçekten de kolay değil. Joomla!'yı Joomla olarak tanıdığımız bu ilk gerçek Joomla hepimizin gönlünü fethetmişti. Aslında hatırlamak zor değil, o zaman Joomla 1.5 yönetim merkezi oldukça zor gelmişti bazılarımıza. Forumlarda sıkça "aslında mantık aynı, yalnız panelde geliştirmelerle ilgili değişiklikler ve doğru yerlere taşımalar var" diye yeni panel hakkında bilgi verdik. Dün gibi; oysa web dünyası için uzun bir süre.

Joomla 1.5, 2.5, 3.0, 3.5 serileri2008 yılında Türkiye'nin ilk Joomla Kitabını çıkarttığımızda Joomla 1.5'in gelmesi yakındı. Biz ise kitapta 1.0'dan bahsetmiştik. Ara o kadar kısa oldu ki hemen bir Joomla 1.5 kitabı yazmanın doğru olmadığını düşünmüştük. Şimdi aradan 4 sene geçmiş, bu 4 senede Joomla 1.5 çıkmış, 26 sürüm yapmış ve vedalaşmaya hazırlanıyor. Ne biz ne de Joomla projesi 1.5 ile kolay vedalaşamıyor. Her ne kadar sürekli "Joomla 2.5 çok daha gelişmiş ve kararlı, buna geçin, başlarken bununla başlayın" desek de Joomla .5 ile ayrılmak bizler için de oldukça zor.

Yaklaşık 1,5 sene evvel Joomla 1.5 için Nisan 2012 olarak ilan edilen veda tarihi gözden geçirilerek yenilendi. Bir seneden fazladır çalan ayrılık çanları bir 6 ay daha çalacak gibi görünüyor. Joomla Projesi, Joomla 1.5 desteğinin Eylül 2012'ye kadar sürebileceğini açıkladı. Joomla kullanıcılarının nabzını iyi tutan sosyal bir ekip olarak bizim için çok fazla sürpriz olduğu söylenemez. Her ne kadar ilan edilene kadar Joomla Projesi gibi biz de kullanıcıların bu tarihten evvel Joomla 2.5 serisine geçmelerini teşvik etmiş olsak da gözlemlediğimiz Joomla 1.5 kullanıcı yoğunluğu sebebiyle böyle bir ihtimali cepte tutuyorduk.

Joomla Production Leadership Team (PLT) Ne Diyor?

Nitekim, olası veda tarihinden yarım ay kadar evvel yapılan açıklama ile geliştirme güzergâhındaki yenileme bizlerle paylaşıldı. Buna göre Joomla 1.5 serisinin Nisan 2012 olan destek sonlanma zamanı Eylül 2012'ye; bir başka deyişle Joomla 3.0'a ertelendi. Aslında bu konuda kesin bir tarih verilmek istenmese de durum, Joomla 1.5 desteğinin Nisan 2012'yi geçeceği ve muhtemelen Eylül 2012'ye kadar devam edeceği şeklinde ifade ediliyor. Bunun resmî bir duyuru olmadığı da ayrıca belirtiliyor.

Sonraki bölüm 17 Nisan 2012 Salı günü:

Joomla 2.5'den Joomla 4.5'e Planlar ve Kavramlar 

  • Joomla 3.0, Joomla 3.1, Joomla 3.5
  • Yeni Serilerde Güncellemeler
  • Joomla Projesinde LTS ve STS kavramları
  • Joomla 4.0, Joomla 4.1, Joomla 4.5

Aytuğ AKARAytuğ Halil AKAR
2005 yılında Mambo ile tanıştı ve en büyük proje sitesini HTML'den Mambo'ya aktardı. Joomla!'ya Mambo'dan göçü anlatan ilk Türkçe kaynağı oluşturması ve Joomla Partnerliği'nde Türkçe çevirileri ile tanındı. 2006 Aralık ayında bir grup arkadaşıyla CMSTÜRK'ü kurdu, aynı ekip ile 2008 yılında Joomla Kitabını yazdı, 2010 yılında Joomla Portalı'nın temellerini attı. 2012'de Joomla Derneği Kurucu Yönetim Kurulunda Başkan olarak yer aldı. HTML, CSS, PHP biliyor, Notepad++ ve Firewoks kullanıyor. Uluslararası faaliyet gösteren bir organizasyonda görevli. Evli, baba, Uluslararası İlişkiler AÖ öğrencisi, Joomla Profesyoneli.

yazarın diğer yazıları >>