Türkiye 4G’ye Kavuşuyor!

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

 

Türkiye, mobil cihaz kullanıcılarına sunduğu 3G teknolojisinin 4.yılında yeni bir internet altyapısıyla gündeme geldi. Pos cihazlarının, akıllı telefonların, canlı yayın bağlantılarının, tabletlerin ve birçok üründe kullanılan 3G bağlantısı, yerini 4G teknolojisine bırakıyor. Turkcell ve Vofafone’un hazırlamış olduğu başarılı sunumda Türkiye’de internet hizmetinde ve hızında gelinen son nokta vurgulandı.

Huawei firmasının başarılı alt yapısını kullanarak 4G internet testini gerçekleştiren Turkcell, ilk adımda kullanıcısına sunacağı internet hızının 900 Mbps olacağını kamuoyuyla paylaştı. Başka bir deyişle, ülkemizde şimdiye kadar gelinen mobil internet hızına ait rekor 60 katı bir hızla kırıldı. Turkcell ile aynı gün testini gerçekleştiren diğer bir isim de Vodafone oldu.

İstanbul Maslak’ta gerçekleştirilen noter huzurundaki 4G teknolojisinin internet hızı testinde tek bir modem kullanıldı. LTE Advanced teknolojisini, internet altyapısı olarak kullanan Vodafone, ilk aşamada kullanıcılarına sunacağı 300.1 Mbps internet hız değerlerini kamuoyuna sundu.

Turkcell tarafından gelinen 900 Mbps’lik internet hızına, BTK (Bilgi Teknolojileri Kurulu)’dan 1800 ve 2600 MHz frekans bantlarının her biri için 3 adet 20 MHz’lik haberleşme izni verdi. Vodafone’un testlerinde görülen 300.1 Mbps’lik internet hızına ise 2 adet 20 MHz yani 40 MHz kullanım izni verildi.

Avea, “4G’deki yatırımlarımızı 5G teknolojisine hazırlıyoruz, 5G’yi bekleyin!”

Türkcell ve Vodafone’un gövde gösterilerine cevap vermeyen Avea, rakiplerinin gerçekleştirdiği testlere katılmadığı ve 4G teknolojisinde kullanacakları altyapı yatırımlarını 5G’de değerlendireceklerine yer verdi. Tüm bunların yanında Avea, kullanıcılarına rekor kıran internet hızı görmek istiyorsanız 5G’yi bekleyin diyerek iddiasını ortaya koymuş oldu.

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün21
Dün181
Bu ay5300
Bugüne kadar2378327