Lazer Ağ Yazıcılarında büyük açık ile yangın çıkarmak mümkün

Bu habere oy verin
(1 oy verilmiş)

Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar HP yazıcılarının güncelleştirmelerinde dijital imzanın olmaması açığını kullanarak büyük bir güvenlik açığını keşfettiler. 

Gömülü sistemlerdeki standartizasyon eksiği ve güvenlik üzerine yoğunlaşılmaması herkesin böyle birsorunu şimdiye kadar fark etmesini engellemiş. Uzaktan ele geçirilen yazıcı tekrar programlanarak virüs dağıtmaya hatta gelen dosyaların kopyalarını uzaktaki programlayıcısına göndermeye ayarlanabiliyorlar. 

Ancak esas bomba araştırmacıların yazıcıların ısıtma modunda takılı kalarak mürekkebin kurumasını ve aşırı ısınmasını sağladıktan sonra kağıt ile temas ettiği anda yangın çıkartabilme ihtimalinin olması. 

Araştırmacılar tüm bu senaryoları denerken yazıcının temostadı kendini kapatmasını sağlamış. Buotomatik güvenlik önlemi yazılım ilede kırılamıyor. 

Hp'nin açıklamasına göre 2009 yılından sonra üretilen tüm yazıcılarında bu güvenlik önlemi mevcut fakat eski modellerde bu bulunmuyor. Araştırmacılar ise ilginç bir şekilde eylül ayında bir mağzada yenisatılan bir yazıcı üzerinde bile bu işlemi yapabildiklerini iletiyorlar. 

Saldırının en kötü yanı yazıcılara bir kere bulaşan virüsü tespit etmeninde yazılımsal olarak bir imkanı olmaması. Araştırmacılar çiplerin sökülmesi ve taranması ile mümkün olacağını düşünüyorlar.  

http://redtape.msnbc.msn.com/_news/2011/11/29/9076395-exclusive-millions-of-printers-open-to-devastating-hack-attack-researchers-say

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

  • Facebook Yeni Uygulama : Facebook Messenger
    Fenomen haline gelen Facebook internet sitesinden bağımsız olarak kullanabileceğimiz "Messenger for Windows" internete sızmasının ardından sosyal paylaşım sitesi tarafından resmen duyuruldu.
  • Windows 8'deki açık araştırmacılar tarafından ispat edildi
    Microsoft'un betasını yayınlayacağı gün merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 8, bugüne kadar ki en güvenli Windows ürünü olacağını iddia ediyordu. Ancak araştırmacı Peter Kleissner platformu kırmak için bir yol ...
  • Facebook Mobil Versiyonda da Birinci
    Sosyal ağın en önemli seslerinden biri olan Facebook rakiplerini Mobil versiyonda da geçti. Üye sayısı 1 milyara yaklaşan Facebook rakiplerini platformda da geçmeyi başardı.

İSTATİSTİKLER

Bugün30
Dün89
Bu ay2582
Bugüne kadar2186894