Hız Testi: Windows 8 Yayın Önizleme

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

TEST: CHIP ONLINE Windows 8 Yayın Önizleme Sürümü'nü test etti, ne kadar hızlı olduğunu belirledi!

Windows 8'in daha önceki önizleme sürümlerinde sergilediği hız Windows 7'ye nal toplatmıştı. Yayın önizleme ortaya çıkınca Windows 8'i tekrar hız testine almamız şart oldu. Bu incelemede Windows 8 Yayın Önizleme sürümünü bir önceki Windows 8 sürümü Kullanıcı Önizleme (ya da Beta) ve Windows 7 ile karşılaştıracağız. Bakalım Microsoft açılış, kapanış, internette gezinme ve dosya işlemlerinde performansı artırmayı başarmış mı?

21 saniyede açılış

Beta'daki açılış ile yeni sürümün hızı arasında çok büyük fark yok. Windows 7'ye oranla ise açılış hızı çok daha yüksek. Giriş ekranı 21,5 saniyede karşınıza çıkıyor (Windows 7'de bu süre 35,2 saniyeydi). Giriş işlemi de 2 saniyede tamamlanıyor (Windows 7: 10 saniye). BIOS yerine UEFI kullanılan bir konfigürasyonda bu sürelerin daha da kısalması mümkün.

Kapanış hızında fark daha da fazla. Hem beta, hem Yayın Önizleme sürümünde notebook'un tamamen kapanması toplam 11,9 saniye sürüyor (Çıkış: 3,2 sn., kapanma 8,7 sn.). Windows 7'de bu süre 20,3 saniyeydi!

windows 8 hız

Internet Explorer 10 Yükselişte

Windows 8 Yayın Önizleme Sürümü ile birlikte Internet Explorer 10'un da sürümü Platform Önizleme 6'ya yükseltildi. Bu yükseltme özellikle JavaScript Benchmark testlerinde etkisini hissettiriyor. Masaüstü IE ile gezinirken bir fark göremedik, ancak SunSpider Benchmark test sonuçları hiç de fena değil: Yayın Önizleme Sürümünde süre 128,6 milisaniye (Windows 8 Beta'da sonuç 145,7 milisaniye, Windows 7'de ise IE 9.0.6 için161,7 milisaniye idi). Bu sonuçlara göre Windows 8 sadece bir önceki Internet Explorer'ı değil, şimdiye dek ölçtüğümüz bütün tarayıcıları geçiyor.

Kaynak: Chip

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

  • Facebook Mobil Versiyonda da Birinci
    Sosyal ağın en önemli seslerinden biri olan Facebook rakiplerini Mobil versiyonda da geçti. Üye sayısı 1 milyara yaklaşan Facebook rakiplerini platformda da geçmeyi başardı.
  • Facebook Yeni Uygulama : Facebook Messenger
    Fenomen haline gelen Facebook internet sitesinden bağımsız olarak kullanabileceğimiz "Messenger for Windows" internete sızmasının ardından sosyal paylaşım sitesi tarafından resmen duyuruldu.
  • Windows 8'deki açık araştırmacılar tarafından ispat edildi
    Microsoft'un betasını yayınlayacağı gün merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 8, bugüne kadar ki en güvenli Windows ürünü olacağını iddia ediyordu. Ancak araştırmacı Peter Kleissner platformu kırmak için bir yol ...

İSTATİSTİKLER

Bugün105
Dün145
Bu ay2802
Bugüne kadar2187114