Gerçek Zamanlı kodlama yarışması: Code Racer

Bu habere oy verin
(0 oy verilmiş)

Eğer geliştiriciyseniz diğer geliştiricilerle yarışmanın sizin için çok ilgi çekici fikir olduğunu herkes bilir. İşte bu yüzden programlama yarışmaları şekil değiştirmiş olsalar da bugüne kadar hep değerlerini korudular. Bu yarışmaların sonuçları ise büyük şirketler ve okullar için önem teşkil ediyor. Çünkü böylelikle kısa zaman içerisinde çok sayıda geliştiriciye ulaşmak mümkün oluyor. Bu geliştiricilerin birçoğu da henüz keşfedilmemiş kişilerde oluştuğu için büyük şirketlerin dikkatini çekiyor.

20 sene önce düzenlenen yarışmalar çok sıradan yarışmalardı. Fakat o günkü amaç ile bugünki amaç tamamen aynı. Dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilere ulaşmak! Değişen şey ise sadece bu yolu farklı metodlar kullanarak web 2.0'ın getirdiği interaktif bir ortam ile farklı şekillerdeki sunumlarla süslemeleri oldu. 

Code Racer bir Treehouse projesi. Treehouse’dan da kısaca bahsetmek gerekirse, web ve mobil geliştirme konusunda online eğitimler hazırlayıp sunan, Florida merkezli bir şirket. HTML, CSS, JavaScript ve iOS konularında eğitimler bulunan sitede izlediğiniz derslere göre rozet kazanabiliyorsunuz. Ortalama 3-6 ay süren bir eğitimin ardından gerekli rozetleri kazanmışsanız Treehouse size partnerleri olan Facebook, WordPress gibi şirketlerde staj veya iş imkanı sağlayabiliyor.

Dünyada bir ilk

Code Racer’ı farklı kılan ise yarışmanın gerçek zamanlı oluşu. 10 aşamadan oluşan Code Racer’da, maksimum 4 geliştiriciye kadar olmak üzere yarışmacılar sorulan soruları tarayıcılarındaki text editor/metin düzenleyicide yanıtlamaya çalışıyor. İlk doğru cevabın gelmesinin ardından bir sonraki aşamaya geçiliyor. Sorular ise giriş seviyesinde HTML ve CSS bilgisi gerektiyor. Code Racer‘ı örneğin bir Hacker Cup ile kıyaslamak yanlış olsa da, dünyanın ilk gerçek zamanlı programlama yarışması oluşu ve yarışmanın sonucunda basit de olsa ortaya bir web sayfası çıkabiliyor olması Code Racer’ı ayrı bir kategoriye koyuyor: Basit, eğlenceli ve gerçek zamanlı kod yazma yarışması.

Eğer geliştiriciyseniz ve yarışmaya hazırsanız buyrun bu siteye

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün1
Dün502
Bu ay2348
Bugüne kadar2216599