Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü

Bu habere oy verin
(1 oy verilmiş)

Xerox Araştırma Merkezi'nin (PARC) kurucusu bilim adamı Jacob Goldman 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Merkezdeki çalışmalar günümüz modern bilgisayar arayüzlerine esin kaynağı olmuştu.

Fizikçi olan Jacob Goldman, 1970 yılında Xerox PARC'ı kurmuş ve burada birçok çalışma yapılmıştı. Araştırma merkezinde birçok yenilik tasarlandı. Bunlar arasında ilk modern bilgisayar arayüzü, ilk WYSIWYG arayüzü ilk fare ve Ethernet gibi teknolojik gelişmeler bulunuyor.

Merkez bu tip çalışmaların yanı sıra farklı bazı yeniliklere de dolaylı da olsa imza attı. Merkezi ziyarete gelen Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un burada gördüğü bilgisayar arayüzü çalışmalarını çok beğendi.

Bu arayüz çalışmalarını merkez alarak geliştirdiği Apple bilgisayarlar daha sonra PC arayüzlerine de ilham verdi. Yani Xerox PARC dolaylı da olsa bilgisayar arayüzünün gelişimine katkıda bulunmuş oldu.

1921 yılında Broklyn'de doğan Goldman, şimdiki adı Carnegie Mellon Üniversitesi olan okulda Fizik bölümünü bitirdi. 1968 yılında Xerox'ta çalışmaya başlayan Goldman, burada günümüzde modern bilgisayarlarda kullanılan birçok teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Kaynak : SDN

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

  • Lazer Ağ Yazıcılarında büyük açık ile yangın çıkarmak mümkün
    Columbia Üniversitesindeki araştırmacılar HP yazıcılarının güncelleştirmelerinde dijital imzanın olmaması açığını kullanarak büyük bir güvenlik açığını keşfettiler. 
  • iPad için Timeline Gecikecek
    Facebook'un çok tartışılan Timeline Profil Sayfaları kısa süre önce iPad kullanıcıları için güncelleme yapacaktı. Fakat son anda ortaya çıkan bir hatadan dolayı bu uygulamanın gecikmeli olarak gelceği bildirildi.
  • Facebook Yeni Uygulama : Facebook Messenger
    Fenomen haline gelen Facebook internet sitesinden bağımsız olarak kullanabileceğimiz "Messenger for Windows" internete sızmasının ardından sosyal paylaşım sitesi tarafından resmen duyuruldu.

İSTATİSTİKLER

Bugün28
Dün107
Bu ay3138
Bugüne kadar2147614
Joomla! Community