Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü

Bu habere oy verin
(1 oy verilmiş)

Xerox Araştırma Merkezi'nin (PARC) kurucusu bilim adamı Jacob Goldman 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Merkezdeki çalışmalar günümüz modern bilgisayar arayüzlerine esin kaynağı olmuştu.

Fizikçi olan Jacob Goldman, 1970 yılında Xerox PARC'ı kurmuş ve burada birçok çalışma yapılmıştı. Araştırma merkezinde birçok yenilik tasarlandı. Bunlar arasında ilk modern bilgisayar arayüzü, ilk WYSIWYG arayüzü ilk fare ve Ethernet gibi teknolojik gelişmeler bulunuyor.

Merkez bu tip çalışmaların yanı sıra farklı bazı yeniliklere de dolaylı da olsa imza attı. Merkezi ziyarete gelen Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un burada gördüğü bilgisayar arayüzü çalışmalarını çok beğendi.

Bu arayüz çalışmalarını merkez alarak geliştirdiği Apple bilgisayarlar daha sonra PC arayüzlerine de ilham verdi. Yani Xerox PARC dolaylı da olsa bilgisayar arayüzünün gelişimine katkıda bulunmuş oldu.

1921 yılında Broklyn'de doğan Goldman, şimdiki adı Carnegie Mellon Üniversitesi olan okulda Fizik bölümünü bitirdi. 1968 yılında Xerox'ta çalışmaya başlayan Goldman, burada günümüzde modern bilgisayarlarda kullanılan birçok teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

Kaynak : SDN

EN BEĞENİLEN YAZILIM HABERLERİ

İSTATİSTİKLER

Bugün50
Dün172
Bu ay3253
Bugüne kadar2182666